Ruunawere Postimõis

Ruunawere postimõis

Ruunawere Postimõisa Hotell

Kevad 2022

Ruunawere Mõisahotell pole koht, kuhu juhuslikult satutaks. Tallinn on juba kiviviske kaugusel ja see tähendab kas kohe kohale- või kojujõudmist või värsket teekonna alustamist. Aga vana Postimõis on vast just ühe postihobuse teekonna kaugusel Tallinnast ning olnud öömajaks teelistele juba sajandeid. Meie  tulemine oli teadlik- ootamas mõnus lõõgastav nädalavahetusepuhkus sooja sauna ja hubase kaminaga toas. Jaa, seal on tubasid, kus kõik privaatselt olemas.

Klaasaatriumis tervitas vaikne meelipaitav muusika ja rahustavad aroomiküünla lõhnad. Õhtupoolikupäike peegeldas kõik kuldseks. Udusulgsed kaunistused viitasid peagi saabuvatele Lihavõtte pühadele. Lahke perenaine jagas vastuseid enne kui küsidagi jõudsime. Nägime ainult naeratavaid inimesi, vaikus ja rahu oli liikumistes ja toimetamistes. Nii hommiku- kui õhtusööki saatis sama õdus meeleolu. Seakoot, mis üllatusena liharooga tellides vaagnaga laule toodi, oli suurepäraselt valmistatud- hõrk ja pehme. Kohvi ja kook nauditav kombo. Majavein tummine ja joovastav. Hommikuses valikus kõik olemas ja mind huvitab väga, millisest pakist pudruhelbeid kallates saab nii maitsvat putru? Ka leib oli oma majas küpsetatud, singid-vorstid kohalik toodang, nämmm …. .

Aiailu on veel hetkel lume alt sulamata. Purskaevud kevade ootel, tiigid jääkaanega. Aed on suvisteks jalutuskäikudeks lausa loodud, kuid laternatega palistatud teerajad on jagamas õrna valgust öösse praegugi, tähtedele lisaks. Pererahvalt saab ka kaardi 2 km pikkusele metsarajale, mis on täis üllatusi. Sellest pikemalt Ruunawere matkaraja jutus.

Ruunawere Postijaama peahoone ja Postipoiste maja on kultuurimälestiste registris kui riikliku postiajaloo mälestusmärgid. Uuele elule sai 1741 aastal ehitatud Postimõis alates 2011 uue peremehe tööde ja toimetamiste toel. Ruunawere kohanimi on jäänud Liivi sõja 1567. aasta väga verise lahingu järgi, kus “voolas nii sõjameeste kui ka nende ratsude veri”. Poola ja Rootsi vägede vaheline võitlus on maalitud Jüri Arraku maalile, mis on ka hotellis eksponeeritud. Aias on mälestusmärk Vene rublale, mis sai oma koha Eesti krooni taastulemise joovastuses 1992 ning märgistab ühe perioodi lõppu meie ajaloos.